sobota, 29 października 2011

PROKURATURA

(ustawa o prokuraturze z dnia 20 czerwca 1985 r.)
ORGANIZACJA
Prokuraturę stanowią: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury
Prokuratorem Generalnym jest Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny jest naczelnym organem prokuratury
Prokuratura jest odłączona od sądów mimo unii personalnej w osobie Ministra Sprawiedliwości - Jednostki organizacyjne prokuratury
a)    powszechnej: Prokuratura Krajowa; prokuratury apelacyjne, wojewódzkie i rejonowe
b)    wojskowej: Naczelna Prokuratura Wojskowa; wojskowe prokuratury okręgowe i garnizonowe
organy prokuratury:
a)    Rada Prokuratorów: przy Prokuratorze Generalnym (charakter doradczy; kadencja 2 lata)
b)    Zgromadzenie Prokuratorów: w prokuraturach apelacyjnych (charakter samorządowy)
c)    Kolegium Prokuratury: apelacyjnej i wojewódzkiej
ZADANIA
strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw
a)    prowadzenie i nadzorowanie postępowania przygotowawczego
b)    sprawowanie funkcji oskarżyciela publicznego przed sadami
c)    wytyczanie powództw w sprawach karnych i cywilnych
d)    sprawowanie nadzoru nad wykonywaniem wyroków w sprawach karnych
e)    prowadzenie badań w zakresie problematyki przestępczości oraz jej zwalczania i zapobiegania
f)    prawo zaskarżania decyzji administracyjnych
g)    koordynowanie działalności w zakresie ścigania przestępstw, prowadzonej przez inne organy państwowe
ZASADY ORGANIZACYJNE
jednolitości - wszystkie jednostki prokuratury w Polsce stanowią jednolita całość (zarówno powszechne jak i wojskowe)
centralizmu - wszyscy prokuratorzy podlegają Prokuratorowi Generalnemu
hierarchicznego podporządkowania - podległość jednostek organizacyjnych na podstawie szczebla organizacyjnego
jednoosobowego kierownictwa - decyzje jednoosobowe
niezależności - jednostki organizacyjne prokuratury są niezależne od organów władzy państwowej i samorządowej
ZASADY DZIAŁANIA
legalizmu - prokurator ma obowiązek podjęcia działań wyznaczych w ustawie
bezstronności - bezstronne stanowisko wobec stron bądź przedmiotu sprawy (działania korzystne i niekorzystne)
działanie z urzędu - prokurator nie działa na wniosek stosownego podmiotu
współpraca z innymi organami państwowymi i samorządowymi
substytucji - prokurator przełożony może zlecić dokonanie określonych czynności podległemu prokuratorowi - dewolucji - prokurator nadrzędny może przejąć czynności wykonywane przez prokuratora podrzędnego
indyferencji - dla skuteczności czynności procesowej nie ma znaczenia, który prokurator podejmuje dana czynność, chyba ze ustawa określa kompetencje i obowiązek wszczęcia danej czynności przez określonego prokuratora
jednoosobowego dokonywania czynności - czynność dokonywana przez jedna osobę i tylko ona jest za nią odpowiedzialna
POWOŁYWANIE PROKURATORÓW
wymagania: obywatelstwo, pełnia praw cywilnych i obywatelskich, nieskazitelny charakter, studia prawnicze, aplikacja, egzamin, 1 rok asesury, 26 lat (wojskowe: oficer zawodowy lub oficer służby okresowej)
Prokuratora Generalnego powołuje Sejm jako Ministra Sprawiedliwości
Naczelnego Prokuratora Wojskowego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej
Prokuratora Krajowego i innych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego
Prokuratorów powszechnych jednostek prokuratury powołuje Prokurator Generalny
Prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych powołuje Prokurator Generalny na wniosek Ministra Obrony
ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA
prokurator odpowiada dyscyplinarnie za
a)    oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawa
b)    uchybienia godności urzędu prokuratorskiego
c)    za nadużycie wolności słowa przy wykonywaniu obowiązków służbowych
kary dyscyplinarne
a)    upomnienie
b)    nagana
c)    usuniecie z zajmowanej funkcji
d)    przeniesienie na inne miejsce służbowe
e)    wydalenie ze służby prokuratorskiej
w sprawach dyscyplinarnych orzekają komisje dyscyplinarne
a)    dla prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych
I instancja - Komisja Dyscyplinarna - skład 3 członków
II instancja - Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna - skład 5 członków
b)    dla prokuratorów wojskowych jednostek organizacyjnych
Komisja Dyscyplinarna w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz