sobota, 29 października 2011

Zagadnienia z Prawa Europejskiego

1.    Wymień Traktaty założycielskie oraz podaj daty ich podpisania.
Traktat o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali 1951, Traktak o EWG i Euroatomie 1957, Jednolity Akt Europejski 1986.

2.    Podaj skład Rady Unii Europejskiej.
po jednym przedstawicielu szczebla ministerialnego z każdego pań. członk., upoważnieni do zaciągania zobowiązań w imieniu rządu w danym państwie

3.    Podaj skład Rady Europejskiej.
głowy państw lub szefowie rządów pań. członk. Oraz KE Przewodniczący

4.    Czym jest Rada Europy?
międzyrządowa organizacja skupiająca prawie wszystkie państwa Europy, zajmująca się przede wszystkim ochroną praw człowieka, ochroną demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

5.    Podaj siedzibę Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.    Strasburg

6.    Podaj siedzibę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.   Luksemburg

7.    Wymień kompetencje Parlamentu Europejskiego.

Ustawodawcza i budżetowa - np. udział PE w procesie legislacyjnym jako opiniodawcy
Konsutacyjna - wydaje opinie w formie zgody i w formie stanowiska w sprawie
Kontrolna - kontrola polityczna względem KE, RE i innych instytucji

8.    Wymień kompetencje Komisji Europejskiej.

Wykonawcze - wykonywanie aktów prawnych uchwalonych przez Radę UE (wydaje przep. wykonawcze do obowiązujących aktów prawnych, jeżeli nie są ona zastrzeżone dla Rady UE)
Prawotwórcze - prawo inicjatywy ustawodawczej, negocjowanie umów międzynar. w imieniu Wspólnoty w tym umów adhezyjnych o przystąpieniu do UE, wydawanie aktów prawnych w ramach wykonywania aktów prawnych Rady, samodzielne kompetencje decyzyjne na mocy przep.szczególnych
Kontrolne (ST) - czuwanie nad prawidłowym stosowanie prawa wsp.

9.    Wyjaśnij kompetencje Komisji jako „strażnika traktatów” posługując się przykładem orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości (tu: sprawy: Komisja v/ …państwo czł…., np. Komisja v/ Francja dot. rolników francuskich).
ST - komisja dba o to, aby w każdym kraju wsp. stosowano i przestrzegano prawa wspólnotowego (pierwotnego i wtórnego), dotyczy to osób, państw i organizachi wsp., przykład: sprawa 265/95, w której rolnicy francuscy zaczęli protestować przeciwko dopuszczaniu na rynek art.z innych państw, blokowali drogi i niszczyli te towary, władze francuskie podjęły działania zmierzające do zaprzestania tych procesów, ale wg KE były one nie wystarczające(zaniechano przyjęcia wł.i prop.środków) i  tym samym sprzeczne z Traktatem.

10.    Przedstaw przykład orzeczenia, którego przedmiotem były kompetencje Parlamentu Europejskiego.
Sprawa 138/79 Bracia Roquete/Rada Europy - firma wytoczyła powództwo twierdząc, że RE wydała rozporządzenie niezgodne z procedurą, czyli bez konsultacji i opinii PE; zaniechanie wystąpienia przez Radę do PE, albo wydanie aktu zanim zostanie udzielona opinia jest wadą proceduralną, może spowodować nieważność akty



11.    Wymień rodzaje skarg rozpatrywanych przez Trybunał Sprawiedliwości w ramach kontroli odpowiedzialności i legalności.
KO - skarga odszkodowawcza i skarga na uchybienie zobowiązaniom(?)
KL - skarga na bezczynność i skarga o unieważnienie (?)

12.    Podaj definicję rozporządzenia jako źródła prawa wspólnotowego.
Rozporządzenie  - pr. wtórne - ma zasięg ogólny tzn ma charakter generalny i abstrakcyjny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich pań. członkowskich. R. nie są skierowane do konkretnych adresatów (jak decyzje), ale  wywierają skutek erga omnes. R. obowiązują w całości i pań. członk. NIE mogą stosować wybiórczo jego przepisów. Adresatami  R. mogą być zarówno pań. członk, jak i inne kategorie podmiotów, w tym osoby fizyczne i prawne. Zasada bezpośredniego obowiązywania ozn, iż pań,. członk. nie musi podejmować żadnych dodatkowych środków implementacyjnych w celu wprowadzenia R. do krajowego systemu prawnego. R. wywołują bezpośredni skutek wertykalny i horyzontalny

13.    Podaj definicję dyrektywy jako źródła prawa wspólnotowego.
Dyrektywa(pr. wtórne) jest wiążąca, jeśli chodzi o zamierzony skutek dla każdego państwa członk., do którego jest skierowana, zostawiając jednak władzom krajowym wybór formy i metod służących osiągnięciu określonego skutku w wskazanym terminie. Normy dyrektywy muszą być jasne, precyzyjne, bezwarunkowe oraz dodatkowo  spełniać warunek jakim jest upływ terminu implementacji dyrektywy.  Dyrektywa wiąże tylko jej adresatów i jest aktem prawnym o zasięgu ogólnym Dyrektywy wywołują tylko bezpośredni skutek w ujęciu wertykalnym. Trybunał stoi na stanowisku szerokiej definicji państwa, a co za tym idzie jednostki mogą powoływać się na bezpośredni skutek dyrektyw przed takimi organami jak: organy podatkowe ; -organy lokalne;  - inne podmioty podlegające władzy lub   kontroli państwa.

14.    Wyjaśnij pojęcie niepisanych źródeł prawa wspólnotowego.
ŹPW niepisane  to nic innego jak precedensy i zwyczaje, które wykształciły się wskutek wieloletniej praktyki orzeczniczej TS i praktyki uzupełniającej w stosunku do prawa stanowionego i kontraktów. Każde nowe orzeczenie to precedens, a zwyczaje, gł. handlowe, są milcząco tolerowane i przy tym zgodne z prawem

15.    Wyjaśnij pojęcie pierwotnych źródeł prawa wspólnotowego.
PŻPW to nic innego jak akty prawne które stworzył podwaliny porządku prawnego UE: traktaty zał., rewizyjne, akcesyjne, protkoły i załączniki stanowiące integralną część traktatów

16.    Wymień państwa członkowskie tworzące „Szóstkę” w czasie, gdy Wspólnota liczyła sześć państw członkowskich.
Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy

17.    Podaj definicję zasady prymatu prawa wspólnotowego i przedstaw orzeczenie, w wyniku, którego została ona ukształtowana tu: Sprawa 6/64 Costa v/ ENEL - podmiot prywatny zakwestionował legalność ustawy krajowej z uwagi na niezgodność z prawem wspólnotowym czyli T EWG. Sąd krajowy wystąpił o wykładnię do TS, a TS uznał że państwa wspólnoty, które obejmuje ok.porządek prawny, nie mogą robić nic przeciw niemu.
DEF: na organach państ. ciąży obowiązek zapewnienia wszystkim normom pr. wspólnotowego pierwszeństwa w razie kolizji z jakąkolwiek normą krajową, prawo wspólnotowe wznosi się ponad jakiekolwiek uregulowania krajowe.

18.    Podaj definicję zasady bezpośredniego skutku prawa wspólnotowego i przedstaw orzeczenie, w wyniku, którego została ona ukształtowana (tu: 26/62 Van Gen den Loos).
Sprawa 26/62 dotycząca podwyższenia cła, w wyniku którego firma Van Gen den Loos wniosła sprawę do sądu zarzucając niezgodność z Traktatem. W latach 60 obowiązywała tendencja do obniżania stawek celnych i zakazu ich podwyższania, wobec czego  Trybunał uznał, że skoro państwo przekazało częśc swych praw suwerennych EWG, to postanowienia EWG wiążą nie tylko państwa, ale i obywateli, a prawo Wspólnoty tak nakłada na jednostki obowiązki, jak i przyznaje im ok.prawa.
DEF: zasada ta kształtuje prawa i ob.podmiotów prawnych, które mogą być egzekwowane przed sądami krajowymi; oznacza że normy prawa wspólnotowego przyznają prawa i nakładają obowiązki bezpośrednio jednostkom, a jednostki są uprawnione do powoływania się bezpośrednio na przepisy prawa wspólnotowego przed organami stosującymi prawo w pań. Członkowskich.

19.    Podaj definicję zasady bezpośredniego obowiązywania prawa wspólnotowego i przedstaw orzeczenie, w wyniku, którego została ona ukształtowana (tu: Sprawa Simmenthal).
DEF: zasada ta określa moc źródeł prawa wspólnotowego w krajowym porządku prawnym, a przy bezpośrednim skutku nie ma znaczenia, jaką formę ma akt prawny, w którym dana norma jest zawarta.
Sprawa 106/77 Włoska Adm.Finansów Państw. vs Simmenthal: „bezpośrednio stosowalne przepisy wspólnotowe są bezpośrednim źródłem praw i obowiązków dla wszystkich adresatów będących stronami stosunków prawnych regulowanych przez prawo wspólnotowe, bez względu na to, czy są to państwa członkowskie, czy podmioty indywidualne. Dotyczy to także sądu krajowego, którego zadaniem, jako organu państwa, jest zapewnienie ochrony prawom przyznanym podmiotom indywidualnym przez prawo wspólnotowe” - czyli przepisy krajowe niezgodne ze wspólnotowymi nie mają racji bytu.

20.    Podaj datę podpisania Traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.
Rzym, 29.10.2004

21.    Przedstaw przykład orzeczenia w sprawie, w której jednostka powołała się na postanowienia traktatowe w celu realizacji uprawnień wynikających z bezpośrednio skutecznych przepisów prawa wspólnotowego (np. Gabrielle Defrenne, Costa, Van Gend).
Sprawa 26/62 dotycząca podwyższenia cła, w wyniku którego firma Van Gen den Loos wniosła sprawę do sądu zarzucając niezgodność z Traktatem. W latach 60 obowiązywała tendencja do obniżania stawek celnych i zakazu ich podwyższania, wobec czego  Trybunał uznał, że skoro państwo przekazało częśc swych praw suwerennych EWG, to postanowienia EWG wiążą nie tylko państwa, ale i obywateli, a prawo Wspólnoty tak nakłada na jednostki obowiązki, jak i przyznaje im ok.prawa.

22.    Przedstaw przykład orzeczenia, którego przedmiotem był bezpośredni skutek umowy międzynarodowej (np. Układu Stowarzyszeniowego z Polską, tu: Sprawa Głoszczuk, Pokrzeptowicz-Meyer…).
Sprawa 162/00 Pokrzeptowicz-Mayer, dotycząca Polki, uczącej języka, a jednocześnie zatrudnionej jako asystent na uniwersytecie, której umowa o pracę została zawarta na okres do 5 lat, wg niem. ustawy ramowej. ETS stwierdził że przepis tej ustawy ma charakter dyskryminacyjny, jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Układu Stowarzyszeniowego między  Wspólnotami a Polską, który w jasny, ścisły i bezwarunkowy sposób ustanawia dla każdego Pań. Członk. zakaz traktowania w sposób dyskryminacyjny ze względu na narodowość pracowników polskich co do warunków pracy, wynagrodzenia i uprawnień ma efekt bezpośredni. Ta zasada równości traktowania przewiduje obowiązek o ściśle określonym rezultacie i może być przywołana przed sądem państwowym w celu uzyskania odstąpienia od stosowania dyskryminujących przepisów Państwa Członk. bez przyjęcia dodatkowych środków wykonawczych.

23.    Podaj datę i miejsce podpisania Traktatu o Unii Europejskiej.
Traktat z Masstricht, 7.2.1992

24.    Przedstaw przykład orzeczenia, którego przedmiotem była niepełna implementacja / całkowity brak implementacji dyrektywy przez państwo członkowskie).
Sprawa 11/70 przed Niemieckim Sądem Adm., który zakwestionował legalność rozp.EWG dot.dec.wywozowych i uznał że muszą być zgodne z konstytucją krajową i że ten system narusza zasadę swobody gosp. TS orzekł zaś że ważność środków stosownych przez wspólnotę może być rozpatrywana tylko w świetle pr.wspóln., a w prawie wew.nie należy ich podwarzać pod pretekstem naruszania fundamentalnych zasad.

25.    Podaj definicję towaru w rozumieniu prawa wspólnotowego (tu: towar – produkt, którego wartość można wyrazić…) posługując się orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości.
Towar to dobro, którym jest zarówno każdy produkt, którego wartość można wyrazić w pieniądzu i jako taki może być przedmiotem transakcji handlowej, własność intelektualna czy też odpady.
Sprawa 7/68 Komisja vs Włochy - w tej sprawie ustalono że dzieła sztuki są towarem wspólnotowym, a specjalne opłaty dotyczące ich wywozu z Włoch są równoznaczne cłu.

26.    Wymień trzy grupy towarów wspólnotowych ze względu na pochodzenie towaru.
Towary (całkowicie) wydobyte lub wyprodukowane na terytorium UE; towary wyprodukowane na terytorium UE z towarów pochodzących z zewnątrz UE, towary wydobyte lub wyprodukowane poza terytorium UE, ale legalnie dopuszczone do obrotu w jednym z państw członkowskich UE

27.    Przedstaw przykład orzeczenia, którego przedmiotem były opłaty o skutku podobnym do cła ( tu np.: Komisja v/ Włochy dzieła sztuki, Simmenthal wołowina, opłaty weterynaryjne).
Sprawa 7/68 Komisja vs Włochy - w tej sprawie ustalono że dzieła sztuki są towarem wspólnotowym, a specjalne opłaty dotyczące ich wywozu z Włoch są równoznaczne cłu.

28.    Podaj formułę Dassonville.
Formuła Dassonville – środki o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych. Są wszelkie środki, które mogą wpływać na handel wewnątrzwspólnotowy, choćby wpływ ten miął charakter pośredni, bezpośredni, rzeczywisty a nawet potencjalny

29.    Przedstaw przykład orzeczenia, którego przedmiotem były środki o skutku równoważnym do ograniczeń ilościowych oprócz orzeczenia w sprawie Dassonville (np. Cassis, Factortame – normy czystości piwa…, Komisja v/ Francja – rolnicy fr.).
C-120/78 Cassis de Dijon – sprowadzenie likieru porzeczkowego z Francji do Niemiec.
Niemieckie przepisy o likierach owocowych mówiły, że zawierają powyżej 20 % alkoholu. Likier francuski zawierał tylko 15 % alkoholu, a do obrotu w Niemczech dopuszczone były wina i likiery od powyżej 20 % alkoholu.

30.    Podaj jedną z przyczyn sprzeczności polskich przepisów o akcyzie od używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy z wspólnotowymi przepisami o swobodnym przepływie towarów.
Zróżnicowanie stawek na auta w zależności od ich wieku, powoduje że auta używane z zagranicy są        bardziej obciążone fiskalnie niż auta używane krajowe.

31.    Podaj przyczyny uzasadniające ograniczenie swobodnego przepływu towarów przez państwa członkowskie.
Przyczyny natury: moralności publicznej; porządku publicznego; bezpieczeństwa publicznego; ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt lub ochrony roślin; ochrony narodowych dóbr kultury o wartości artystycznej, historycznej lub archeologicznej; ochrony własności przemysłowej lub handlowej.
          
32.    Podaj przyczyny uzasadniające ograniczenie swobodnego przepływu pracowników przez państwa członkowskie.
Przyczyny natury: porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publ.

33.    Podaj definicję pracownika najemnego w rozumieniu prawa wspólnotowego.
Pracownik najemny to, według szerokiej definicji, osoba wykonująca pracę, podporządkowana w swej pracy poleceniom innego podmiotu i otrzymująca za tę pracę wynagrodzenie. Praca ta musi być wykonywana w czasie, który nie może być na tyle ograniczony, by sprowadzać ją do rangi zajęcia pomocnicznego czy przypadkowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz